Παγκόσμιο πρωτάθλημα Βετεράνων Πάλης

1970-01-01T00:00:00+00:00
Φόρτωση Εκδηλώσεις

Η αντίστροφη μέτρηση για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Βετεράνων που θα πραγματοποιηθεί από 19 έως 24 Οκτωβρίου στο Λουτράκι έχει ξεκινήσει. Η μεγαλύτερη διοργάνωση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Πάλης για το 2021, όσον αφορά τις συμμετοχές, θα γίνει στην Ελλάδα, καθώς θα αγωνιστούν 600 αθλητές από 50 χώρες.

Το ενδιαφέρον είναι μεγάλο και η UWW έχει δώσει μεγάλο βάρος στην Ελλάδα, καθώς είναι η τρίτη μεγάλη διεθνή διοργάνωση που γίνεται φέτος στη χώρα μας. Είχαν ακολουθήσει το Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Πάλης στην Αμμο.

Εντονο είναι και το ελληνικό ενδιαφέρον. Συνολικά θα αγωνιστούν 20 αθλητές σε όλες τις κατηγορίες.

Στην Ελληνορωμαϊκή θα παλέψουν οι: Βασίλης Μπούκης, Νίκος Χριστόπουλος, Νίκος Τσιακαρας, Βασίλης Μπατάλας, Ηλίας Μπούκης, Κώστας Βουρδάνος, Γιάννης Βαλασάκης, Αλέξανδρος Μαναφας, Αλλάχ Γκολιπούρ, Βασίλης Σπανουδάκης και Βαγγέλης Ζαμπράκας.

Στην ελευθέρα θα αγωνιστούν οι: Αποστόλης Στάμος,  Ευθύμης Τσερεπας, Δημήτρης Κουρέντζης, Σπύρος Κουρσάρης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μανώλης Καραβάνος, Κώστας Γεωργάκης, Φίλιππος Μαρκάκης και Εμζάριος Μπετινίδης.

Η ελληνική ομοσπονδία Πάλης σε συνεργασία με το Δήμο Λουτρακίου είναι πανέτοιμη να υποδεχθεί τους περίπου 900 αθλητές, προπονητές, συνοδούς και διαιτητές, που εκτός από τη μεγάλη διοργάνωση θα συμβάλουν και στην ανάδειξη της χώρας μας, καθώς και στον αθλοτουρισμό.

 

VETERAN WORLD CHAMPIONSHIPS

PROGRAM / PROGRAMME

Sunday / Dimanche 17.10.2021

 

Arrival of the delegations

Άφιξη των αντιπροσωπειών

 Arrivée des délégations

 

 

 

Monday / Lundi 18.10.2021

14.00-17.00

Referees’ course – Level I (examination only)

Μάθημα διαιτητών – Επίπεδο Ι (μόνο εξετάσεις)

Stage pour arbitres – niveau I (examen seulement)

 

16.00-17.00

Technical conference – all teams

Τεχνικό συνέδριοόλες οι ομάδες

 Conférence technique – toutes les équipes Draw FS – All division and weight categories

Draw FS – Όλες οι κατηγορίες θέσης και βάρους

 

Tirage au sort LL – Toutes les divisions et catégories de poids

17.00

Referees’ consultation Σύσκεψη διαιτητών

 Consultation des arbitres

 

 

 

Tuesday / Mardi 19.10.2021

08.30-09.00

Medical examination and Weigh-in FS – Division B and E

Ιατρική εξέταση και ζύγιση FS – τμήμα Β και Ε

 

Examen médical et pesée LL – Division B et E

10.30-15.30

Qualification rounds and repechage FS – Division B and E

Γύροι πρόκρισης και επαναφορά FS – Κατηγορία Β και Ε

 

Tours éliminatoires et repêchages LL – Division B et E

17.30-18.00

Opening ceremony

Τελετή έναρξης

Cérémonie d’ouverture

 

18.00-21.00

Finals FS – Division B and E Τελικοί FS – Κατηγορία Β και Ε

 Finales LL – Division B et E

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires / Τελετές απονομής

 

 

 

Wednesday / Mercredi 20.10.2021

08.30-09.00

Medical examination and Weigh-in FS – Division C and D

Ιατρική εξέταση και ζύγιση FS – τμήμα Γ και Δ.

 Examen médical et pesée LL – Division C et D

10.30-15.30

Qualification rounds and repechage FS – Division C and D

Γύροι πρόκρισης και επαναφορά FS – Division C και D

 Tours éliminatoires et repêchages LL – Division C et D

 

18.00-21.00

Finals Division FS – C and D

Τελική κατηγορία FS – C και D

 Finales Division LL – C et D

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires/ Τελετές απονομής

 

 

 

 

Thursday / Jeudi 21.10.2021

08.30-09.00

Medical examination and Weigh-in FS – Division A

Ιατρική εξέταση και ζύγιση FS – τμήμα Α

 Examen médical et pesée LL – Division A

10.30-14.30

Qualification rounds and repechage FS – Division A

Γύροι πρόκρισης και επαναφορά FS – Division A

 Tours éliminatoires et repêchages LL – Division A

 

14.30-15.30

Technical conference – all teams

Τεχνικό συνέδριοόλες οι ομάδες

 Conférence technique – toutes les équipes Draw GR – All division and weight categories

Draw GR – Όλες οι κατηγορίες θέσης και βάρους

 

Tirage au sort GR – Toutes les divisions et catégories de poids

 

18.00-20.00

Finales FS – Division A / Τελικοί κατηγορία Α

Finals matches LL – Division A

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires/ Τελετές απονομής

 

 

Friday / Vendredi 22.10.2021

08.30-09.00

Medical examination and Weigh-in GR – Division B and E

Ιατρική εξέταση και ζύγιση GR – τμήμα Β και Ε Examen médical et pesée GR – Division B et E

10.30-15.30

Qualification rounds and repechage GR – Division B and E

Γύροι προκριματικών και επαναληπτικό GR – Κατηγορία Β και Ε

Tours éliminatoires et repêchages GR – Division B et E

 

18.00-21.00

Finals GRDivision B and E  Τελικοί κατηγορία Β και Ε.

Finales GR – Division B et E

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires/ Τελετές απονομής

 

 

Saturday / Samedi 23.10.2021

08.30-09.00

Medical examination and Weigh-in GR – Division C and D

Ιατρική εξέταση και ζύγιση GR – τμήμα Γ και Δ

 Examen médical et pesée GR – Division C et D

10.30-15.30

Qualification rounds and repechage GR – Division C and D

Γύροι πρόκρισης και επαναληπτικό GR – Κατηγορία Γ και Δ

 Tours éliminatoires et repêchages GR – Division C et D

 

18.00-21.00

Finals GRDivision C and D /Τελικοί GR κατηγορίες Γ και Δ

Finales GR – Division C et D

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires

 

 

Sunday / Dimanche 24.10.2021

08.30-09.00

Medical examination and Weigh-in GR – Division A

Ιατρική εξέταση και ζύγιση GR – τμήμα Α Examen médical et pesée GR – Division A

10.30-14.30

Qualification rounds and repechage GR – Division A

Γύροι πρόκρισης και επαναληπτικού GR – Α ’κατηγορία

 Tours éliminatoires et repêchages GR – Division A

 

18.00-20.00

Finales GR – Division A / Τελικοί κατηγορία Α

Finals matches GR – Division A

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires/ Τελετές απονομής

 

Επιστροφή